Machov
Městys Machov
rozšířené vyhledávání

Městys Machov zve zájemce o sáňkování a bobování na upravený svah za restaurací Kukulda. 

Stav upravených lyžařských tratí zjistíte na webech www.bilestopy.cz nebo na www.ski.kladskepomezi.cz

Aktuality

Nabídka pomoci seniorům při registraci dobrovolného očkování proti nemoci Covid-19

Datum: 15. 1. 2021

Vážení spoluobčané,
od 15. ledna 2021 je možné, aby se zájemci o dobrovolné očkování proti nemoci Covid-19, kterým je 80 let a výše, hlásili do „Centrálního registračního systému“. Toto přihlášení, které musí předcházet vlastnímu očkování, je však podmíněno znalostí práce s internetem a přístupem k němu. Přihlásit zájemce samozřejmě mohou rodinní příslušníci, sociální pracovníci, nebo lze využít tel. linky 1221, kde za vás registraci provedou. Na úřadu městyse jsme si vědomi, že pro některé z vás bude přihlášení problém. Proto nabízíme, že registraci na úřadu městyse provedeme za vás. Musíte ale počítat s tím, že očkování zatím nebude prováděno v ordinacích praktických lékařů a k očkování se budete muset dopravit do zvoleného očkovacího centra.
Pokud tedy máte zájem o tuto službu ze strany městyse, ozvěte se buď telefonicky na telefonní číslo 491 547 121, nebo na mobil jedné z našich úřednic – p. Thérová 732 926 550, p. Krtičková Heritesová 602 113 321. Ozvat se můžete rovněž e-mailem na mailovou adresu městyse: machov-obec@machov-obec.cz, v tomto případě prosím uveďte v žádosti vaše telefonní číslo, abychom se s vámi mohli domluvit.
Ing. Jiří Krtička, starosta

Informace Královéhradeckého kraje - očkování proti Covid-19

Datum: 15. 1. 2021

V příloze zveřejňujeme Informaci KHK k očkování proti nemoci Covid-19 a mapku s přehledem očkovacích míst.

Martin Schirlo - jabloň na podzim 2020

Jabloň "U Lidmanů" evropským stromem roku? Hlasování bude možné zdarma e-mailem.

Datum: 13. 1. 2021

Únor je pro mnohé jen výplní času mezi Vánocemi a blížícím se jarem. Tento únor však bude vonět po štrúdlu, neboť po celý měsíc můžete hlasovat pro jabloň v Machovské Lhotě „U Lidmanů“ a pomoci jí tak k titulu Evropský strom roku 2021!
Už během letních a podzimních dní jste ukázali, že vás jediný ovocný strom v republikové anketě „Strom roku ČR“ zaujal natolik, že získal celkem 2 191 hlasů, které byly zpoplatněny dárcovskou SMS. Takovou jabloň může mít kdokoliv z nás na zahradě a z jablek vyrábět štrúdl nebo mošt, uskladňovat je na zimu. Tato však navíc stojí na kouzelném místě na zahrádce hspody „U Lidmanů“, pod stolovými horami Borem a Hejšovinou. Pod její korunou se setkávají nejen místní, ale i výletníci. V zimě běžkaři, v létě cyklisté a turisté. Byla také svědkem mnoha svateb. A teď se může stát stromem celého starého kontinentu. Nebylo by to pohádkové završení celého příběhu?
Hlasování probíhá od 1. 2. do 28. 2. 2021 na webových stránkách www.evropskystromroku.cz, či www.treeoftheyear.org. Z jednoho e-mailu můžete poslat zdarma vždy jeden hlas. Více se dozvíte na webu nebo facebookovém profilu MAS Stolové hory, nebo se k nám můžete přidat do facebookové skupiny Podporujeme jabloň u Lidmanů. Obstojí jabloň v konkurenci 15 evropských finalistů a naváže na loňskou vítězku – českou Chudobínskou borovici? To záleží i na vás! Děkujeme za každý hlas i šíření mezi vaše známé.
Mirka Soldánová, MAS Stolové hory
foto: Martin Schirlo

Informace FÚ Náchod - daň z nemovitostí na rok 2021

Datum: 11. 1. 2021

V příloze zveřejňujeme informaci Finančního úřadu Náchod pro poplatníky daně z nemovitých věcí ohledně podání daňového přiznání k této dani na zdaňovací období roku 2021.

Koronavirové opatření - bezhotovostní placení místních poplatků

Datum: 28. 12. 2020

Úřad městyse Machov vyzývá občany a majitele nemovitostí v Machově k přednostnímu placení místních poplatků (poplatky za likvidaci odpadů, poplatky ze psů) bezhotovostně na účet městyse Machov dle pokynů v přiloženém letáku.
Známky na popelnice budou po zaplacení doručeny občanům do jejich poštovních schránek.
Pro informaci v další příloze zveřejňujeme platnou obecní vyhlášku o poplatku za likvidaci odpadů.

Informační leták - dobrovolné testování na Covid-19

Datum: 21. 12. 2020

V příloze zveřejňujeme leták s informacemi k dobrovolnému testování na nemoc COVID-19.

Nabídka práce - ADAPT Elektronic CZ

Datum: 18. 12. 2020

V příloze zveřejňujeme nabídku práce firmy Adapt Elektronic CZ s.r.o. se sídlem v Nízké Srbské.

Turistické noviny "Zimní Broumovsko"

Datum: 4. 12. 2020

V příloze si můžete prohlédnout tradiční turistické noviny "Zimní Broumovsko" pro zimu 2020-2021.

Zimní noviny Královéhradeckého kraje

Datum: 4. 12. 2020

V příloze si můžete otevřít Zimní noviny Královéhradeckého kraje pro zimní sezonu 2020-2021.

Výběrové řízení - vedoucí finančně správního odboru MěÚ Police n. Met.

Datum: 2. 12. 2020

V příloze zveřejňujeme výběrové řízení MěÚ Police nad Metují na obsazení pozice "Vedoucí finančně správního odboru". Přihlášky do 18. 12. 2020, nástup 1. 3. 2021.

Tříkrálová sbírka 2021

Datum: 25. 11. 2020

Oblastní charita Náchod zveřejňuje informace ke konání tříkrálové sbírky v lednu 2021. Leták s informacemi najdete v příloze této zprávy.

Noviny "Zimní Broumovsko"

Datum: 10. 11. 2020

V příloze zveřejňujeme nové vydání novin "Zimní Broumovsko" s řadou zajímavých článků a fotografií z našeho regionu (včetně Machova). Noviny jsou k dispozici i v papírové podobě na Úřadu městyse Machov či ve všech informačních turistických centrech v našem regionu.

Jabloň "U Lidmanů"

Jabloň u hospody U Lidmanů v Machovské Lhotě se stala Stromem roku 2020

Datum: 21. 10. 2020

Titul Strom roku 2020 získala jabloň u hostince u Lidmanů v Machovské Lhotě, ovocný strom dostal toto ocenění poprvé. Na druhém místě v ekologické anketě o nejsympatičtější dřevinu ČR skončily lípy v Hřebenech na Sokolovsku, třetí je dub Hugo z Lednice na Břeclavsku. V anketě hlasovalo více než 5800 lidí, kteří vybírali z finálových 12 stromů z devíti krajů. Pro vítězný strom jich hlasovalo téměř 2200, v pořadí druhým památným lípám dalo hlas zhruba 1000 lidí.
Strom do ankety přihlásila Místní akční skupina Stolové hory spolu s městysem Machov, místní školou, majitelem hospody U Lidmanů panem Šturmem, místními zahrádkáři a s podporou Jaroslava Lidmana - syna původního majitele hostince u Lidmanů, který ji vlastnoručně vysadil po konci 2. světové války. "Jabloň po několika letech od vysazení neplodila, tak tatínkovi někdo z hostů poradil, že má málo železa. Tatínek nelenil a zakopal k jejím kořenům hřebíky. A opravdu pak začala plodit," uvedl Jaroslav Lidman.
Vítězný strom bude odborně ošetřen a bude reprezentovat Česko v mezinárodní anketě Evropský strom roku.
Poděkování patří všem, kteří hlasovali a svým hlasem tak podpořili vítězství jabloně v letošním ročníku tradiční ankety. Podrobné výsledky a záznam slavnostního vyhlášení ankety jsou k dispozici na www.stromroku.cz.

Informování občanů o plánovaných odstávkách elektřiny

Datum: 15. 9. 2020

Firma ČEZ distribuce informuje občany, že od 1. 1. 2021 již nebude oznamovat plánované odstávky elektřiny formou výlepu papírových oznámení v dotčeném území. Nově lze informace o poruchách či plánovaných odstávkách získávat e-mailem po registraci na www.cezdistribuce.cz/sluzba. Platná oznámení je možno také sledovat on-line na www.cezdistribuce.cz/odstavky nebo na www.bezstavy.cz.