Turistická trasa Machov - Bledne Skaly

Nová turistická trasa z Machova na vrchol stolové hory Bor - ke vstupu do skalního bludiště „Bledne Skaly" na polském území, byla vyznačena v roce 2009. Jedná se o žluté značení, a to jak na českém území, tak i po území polského národního parku Stolové hory. Tato trasa umožňuje turistům dostat se nejkratší možnou cestou z Machova do vyhledávaného skalního labyrintu na polské straně stolové hory Bor. Vyznačuje se poměrně velkým převýšením, které činí při její délce 4 km téměř 400 metrů.

Trasa je vyznačena od rozcestníku turistických cest na náměstí městyse Machov. Vede několik set metrů po rovině a mírným stoupáním společně s modrou turistickou značkou směrem k české vyhlídce pod Borem, ale pak odbočuje doprava a turista musí zdolat první prudké stoupání okolo machovských vodojemů a skokanského můstku na louky pod Bukovinou. Z těchto luk jsou za pěkného počasí krásné výhledy na Krkonoše i Javoří hory lemující Broumovský výběžek. Po mírném stoupání po loukách pod Bukovinou následuje rovinatá část trasy lesem směrem k Tkalcovskému stezníku, v jehož části znovu kopíruje modrou turistickou značku vedoucí od české vyhlídky pod Borem přes polské území do Machovských Končin a dále do polské obce Stroužný (Pstražna). Zhruba v polovině cesty po Tkalcovském stezníku žlutá trasa prudce zabočuje vpravo a svým nejprudším stoupáním dovede turisty až na polské území. V této části trasa kopíruje státní hranici s Polskem a ve své závěrečné části vede po kamenných schodech vytesaných do pískovcových skal hory Bor. Po zdolání schodů a několika metrech mírnějšího terénu se turista ocitne u pokladny a vchodu do skalního bludiště na polské straně Boru. V letní sezoně je možno zde zakoupit občerstvení či různé upomínkové předměty.

Zde se turista může rozhodnout, zda po zakoupení vstupenky navštíví zajímavý skalní labyrint a poté se vrátí stejnou trasou zpět do Machova, nebo bude pokračovat ve svém putování za dalšími zajímavostmi polských Stolových hor. Nabízí se jednak trasa směrem ke Karlowu, který je východiskem ke zdolání nejvyššího vrcholu Stolových hor Hejšoviny (Szczeliniec Wielki) s dalším skalním bludištěm na svém vrcholu. Další možností je cesta opačným směrem přes Bukovinu Klodzkou do obce Stroužný (Pstražna), kde se nachází zajímavý skanzen lidových staveb a restaurace vyhlášená smažením ryb. Odtud lze přejít státní hranici do Čech a pokračovat buď do Machova, nebo ke Žďárkám a Hronovu.

Ing. Jiří Krtička - starosta městyse Machov