Jabloň u hospody U Lidmanů v Machovské Lhotě se stala Stromem roku 2020

Jabloň "U Lidmanů"

Titul Strom roku 2020 získala jabloň u hostince u Lidmanů v Machovské Lhotě, ovocný strom dostal toto ocenění poprvé. Na druhém místě v ekologické anketě o nejsympatičtější dřevinu ČR skončily lípy v Hřebenech na Sokolovsku, třetí je dub Hugo z Lednice na Břeclavsku. V anketě hlasovalo více než 5800 lidí, kteří vybírali z finálových 12 stromů z devíti krajů. Pro vítězný strom jich hlasovalo téměř 2200, v pořadí druhým památným lípám dalo hlas zhruba 1000 lidí.
Strom do ankety přihlásila Místní akční skupina Stolové hory spolu s městysem Machov, místní školou, majitelem hospody U Lidmanů panem Šturmem, místními zahrádkáři a s podporou Jaroslava Lidmana - syna původního majitele hostince u Lidmanů, který ji vlastnoručně vysadil po konci 2. světové války. "Jabloň po několika letech od vysazení neplodila, tak tatínkovi někdo z hostů poradil, že má málo železa. Tatínek nelenil a zakopal k jejím kořenům hřebíky. A opravdu pak začala plodit," uvedl Jaroslav Lidman.
Vítězný strom bude odborně ošetřen a bude reprezentovat Česko v mezinárodní anketě Evropský strom roku.
Poděkování patří všem, kteří hlasovali a svým hlasem tak podpořili vítězství jabloně v letošním ročníku tradiční ankety. Podrobné výsledky a záznam slavnostního vyhlášení ankety jsou k dispozici na www.stromroku.cz.

Datum vložení: 21. 10. 2020 7:59
Datum poslední aktualizace: 21. 10. 2020 10:57